Quantcast
Channel: pszichedelikum.hu
Viewing all articles
Browse latest Browse all 314

Sámán az orvosi rendelőben

$
0
0

A(z) Sámán az orvosi rendelőben cikk, először a Sámánok és Entheogének oldalon jelent meg.

Sámán az orvosi rendelőben. Írta Várkonyi Anna.
Az Andok háromezer méter magas völgyében fekvő kecsua település Otavalo. Örök tavaszban élnek itt az inkák leszármazottai, a kecsua nyelvet beszélő őslakosok. Az ecuadori lakosság 60 százaléka szegény, a mintegy hárommillió kecsua indián 90 százaléka az. Ilyen körülmények között nagy segítség az az ötmillió dollár, amelyet az ENSZ Népesedési Alapja nyújt a nők egészségügyi ellátásának javítására. A világszervezet Népesedési Alapjának úgynevezett Ecuador-programja a főváros, Quito szegénynegyedeinek lakóit is érinti.

Családtervezéssel kapcsolatos tanácsadás, a védekezési módszerek, a terhes-, a meddő- és AIDS-gondozás, valamint az ezekkel kapcsolatos oktatási, továbbképző és felvilágosító tanfolyamok, kiadványok. Ez a program tette lehetővé azt is, hogy (Havaidban felépült a Jambi Huasi, a kecsua egészségház.

A bejáró betegek választhatnak a korszerű és a természeti gyógymódok közül. Ez utóbbiakhoz mintegy 3600 gyógynövényt használnak, de gyógyszergyári termékek is kaphatók kedvező áron. A belgyógyászokon kívül sámán, bába és fogorvos is tart rendelést. A sámán diagnosztizál, a szervezet energiaszintjét méri, ebből következtet a betegségekre, lelki és testi bajokat gyógyít tanácsokkal, a népi gyógyászat módszereivel, gyógynövénykúrákkal.

Az egészségházat eredetileg Otavalo és a környékén lévő tíz faluközösség négyezer lakosának ellátására tervezték, azonban olyan népszerű lett, hogy 1998-ban már kilencezer beteget láttak el. Ottjártunkkor nemcsak kecsua, hanem spanyol ajkú betegekkel is találkoztunk, akik a csak itt fellelhető népi gyógymód, az emberséges bánásmód, az olcsóbb gyógyszer, vagy a nagyobb bizalom miatt választották a Jambi Huasit.

sámán az orvosi rendelőben

A Kubában diplomázott dr. Myriam Conejo nemcsak igazgatónője az egészségháznak, hanem „lelke” is.

„Az ecuadori közkórházak egyáltalán nincsenek felkészülve az őslakosok fogadására – mondta -, nem alkalmaznak indián orvosokat, nem keltenek bizalmat a kecsuákban.”

Akad persze olyan orvos, aki szerelne megismerni a kecsua gyógymódokat, számukra továbbképző tanfolyamokat szerveznek A doktornő szerint a jövő gyógymódjai a korszerű és a természeti gyógyászat kombinációjából alakulnak ki majd.

sámán az orvosi rendelőbenSürgős esetben ENSZ-dzsipen érkezik az orvos a Jambi Huasi körzetében a betegekhez és a szülő anyákhoz. A központ munkájának eredménye, hogy az. idetartozó asszonyok közül jóval többen használnak terhességmegelőző módszereket, mint a kecsua állag. A lányok errefelé tizenöt éves koruk körül mennek férjhez, majd általában három gyereket nevelnek. A magas csecsemőhalálozási arány miatt azonban ennél jóval több a szülések száma. A faluközösségek valódi vezéregyéniségei a bábák Éppen ezért az ENSZ program része a babák továbbképzése is.

A főváros, Quito fölé emelkedő dombra, amely valamikor az indiánok birodalma volt, tíz évvel ezelőtt állítottak fel Caspicara ecuadori szobrász Szűz Mária-szobrát. A város szimbólumává vált alkotás sejtelmes mosolya a köznyelv szerint a domb aljában levő piros-lámpás házakra utal. Nem véletlen, hogy éppen ebben a negyedben adott helyet a főváros önkormányzata az új családgondozónak, amely sajátos kevereké az egészségügyi felvilágosító központnak és a kultúrháznak. Az egyik körzeti rendelő nővére színjátszó csoportot szervezett, szerinte ugyanis a színház az egyik leghatásosabb felvilágosítás. Csoportjával a quitói családközpontban előadtak egy jelenetet. amelyben egy megesett és elhagyott családja által kitagadott kamasz lány belehal az illegális abortuszba. A kamasz közösségre nagy hatással volt az előadás. Quito szegénynegyedeiben élő serdülő lányok köreben ugyan is kiugróan sok a legális és az illegális abortusz Ez utóbbi 1994-ben nyolcvanezer fiatal életet követelt.

Az ENSZ népesedési politikája nagyot változott az utóbbi években. 1994-ben a kairói népesedési világkonferencián egyezségre jutottak a szakemberek abban, hogy a demográfiai célkitűzések érdekében alkalmazott erőszakos módszereknél sokkal többet ér az egészségügyi ellátás és a felvilágosítás javítása. 1999. október 12-re az emberiség létszáma eléri a hatmilliárdot.

Írta: Várkonyi Anna

Sámánok és Entheogének - Sámánok és az általuk használt pszichedelikus növények (ayahuasca, salvia, psilocybe, peyot,...) bemutatására irányuló híroldal


Viewing all articles
Browse latest Browse all 314