A(z) Az afrodiziákumok kémiai összetétele cikk, először a Sámánok és Entheogének oldalon jelent meg.
Az afrodiziákumok kémiai összetétele
Az afrodiziákumként használt növények vegyi elemzése kimutatta, hogy legtöbbször az alkaloidok csoportjának igen aktív anyagait tartalmazzák. Az alkaloidok nitrogéntartalmú növényi anyagcseretermékek lúgos tulajdonságokkal. Sok alkaloid erős hatással van az emberre, különösen a pszichére vagy az öntudatra. Az ember komplex szexuális életéből következik, hogy az afrodiziákumok nemcsak testi, hanem lelki hatásúak is.
Sok kutatónak az a véleménye, hogy az agy az ember legfontosabb szexuális szerve, ebből következően az agy izgalma különösen hatékony. A növényi eredetű alkaloidok egész sora alkalmas erre a célra. Az alkaloidok nagy csoportján belül vegyi és gyógyszerészeti szempontból azonos vagy hasonló tulajdonságú anyagok több kisebb csoportja különíthető el. A hatékony afrodiziákumnak bizonyult növényekben tropán (a burgonyaféléknél), indol, phenetylamin, purin (koffeintartalmú növényekben), b-karbolin, valamint ópium (a máknövényekben) típusú alkaloidokat izoláltak. Ezek a hatóanyagok a legerősebb szerek közé tartoznak. A yohimbin-alkaloid és a sztrichnin az indolok csoportjában található. A lysergsavas diethylamid (LSD) is az indolok közé tartozik. A legtöbb alkaloid, de különösen az indolfélék és a tryptaminok pszichedelikus és öntudattágító hatású szerek. A b-karbolin és az ópium ezzel szemben a fantázia szárnyalását segítik elő. A phenethylamin jellegű alkaloidok is pszichedelikus hatásúak, különösen a meszkalin, amely sok, afrodiziákum-ként használt kaktuszban kimutatható. Sok esetben a központi idegrendszert serkentik, illetve stimulálják, többnyire azonban az általános érzékelést nem változtatják meg (kokain, ephedrin és az amphetemin-derivátok). A purin típusú alkaloidok, amelyek közül a koffein a legfontosabb, az éberség központjára hatnak, s teljesítménynövelő hatásúak.
Figyelemreméltó, hogy az emberi agyban természetes módon képződött anyagok (neurotranszmitter) találhatók, amelyek az afrodiziákumokkal és pszichedelikus hatóanyagokkal analóg vegyi tulajdonságokkal rendelkeznek. Minden alkaloidcsoportnak van vegytani megfelelése. A phenethylamin a noradrenalin hormonnal rokon, az indol és a tryptamin kémiai struktúrája a szerotoninhoz hasonló. A tropán az acetilkolinhoz hasonlít. A b-karbolin az agyban is képződik, az ópiumnak is megvan a megfelelése, az. endorphin és az enkephalin.
Néhány afrodiziákumként használt növény hormonális anyagokat tartalmaz, amelyek a testben képződő nemi hormonokkal csaknem azonosak. Jóllehet a mai napig nincs rá bizonyíték, hogy a mesterségesen bevitt nemi hormonok a szexualitást, illetve az erotikát befolyásolják. A legtöbb afrodisztikus fűszer izgató hatású illóolajat tartalmaz. Közülük néhány nagy koncentrációban bódító vagy pszichoaktív hatású. Néhány vegyi alkotórészük, pl. a safrol, az asaron vagy a myristicin egyszerű aminálással szuperaktív amphetamin-derivátokká (MDMA, TMA, MMDA) alakítható.
A hasisban és a tömjénben található kanabinol nem tartozik az alkaloidok közé, mert nem tartalmaz nitrogént. Hatásában mégis az alkaloidokhoz hasonlítható. Öntudatra ható pszichedelikus jellegű, illetve fokozza az érzékelést. A neurotranszmitter-körben eddig nem találtak megfelelő anyagot.
Néhány hagyományos afrodiziákum esetében még hatóanyagot sem sikerült kimutatni. Ezek glikozidok komplex keverékei, melyek a synergia (együttműködés) révén fejtik ki specifikus hatásukat.
Részlet Christian Rätsch – A szerelem füveskertje című könyvéből.